ADANA YÜREĞİR İLÇESİNDE BULUNAN FBY ENERJİ ÜRETİMİ A.Ş. ve PAKMİL ENERJİ VE ELEKTİRİK ÜRETİM TİC. LTD. ŞTİ. OLMAK ÜZERE 2 AYRI BİYOKÜTLE TESİSİNE ZİYARET GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.


Türkiye’de uygulamada olan biyokütle tesislerine yönelik ziyaretlerin gerçekleştirilmesi, sektördeki sorunların tespit edilip çözüm önerilerinin geliştirilmesi proje faaliyetleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda proje ekibi tarafından ziyaret edilen Adana Yüreğir ilçesi Karataş yolu üzerinde bulunan 9,35 mWe, 9,55 mWt kapasiteye sahip FBY enerji üretimi A.Ş.  tesiste hammadde olarak pamuk ve mısır sapları, narenciye atıkları ve orman atıkları kullanılacaktır. 10 cm boyutundaki hammaddeler ileri itimli ızgara tipi yakma sisteminde yakılacaktır. Yılda 59.481 ton atığın kullanılacağı tesiste 65.100.000 kWh (9350kWx7000hx25günx8h) elektrik üretilecektir. Tesiste günde 10-15 ton, yılda 4242 ton kül çıkması beklenmektedir. Tesisten çıkan külün çimento ve gübre fabrikalarına verilmesi planlanmaktadır.


1972 yılında Adana’da kurulmuş olan PAKMİL Enerji ve Elektirik Üretim Tic. Ltd. Şti.  pamuk, pamuk yağı ve küspe üretmektedir.  Proses sonucu oluşan pamuk atıklarını enerji üreterek değerlendirmek üzere Mimsan tarafından, firmanın elindeki atık miktarına uygun Biyokütle Enerji Santrali dizayn edilmiştir.

Bahse konu enerji santralinde pamuk sapı, orman atığı ve mısır sömeği kullanılmaktadır. Mısır sapı atığının kazana zarar verdiği, mısır sapı atığını tek başına kullanmak yerine diğer atıklarla karışık olarak kullanmanın daha uygun olduğu firma sahibi tarafından belirtilmiştir.